اداراتی که تصدیق ظرفیت تدارکاتی را اخذ نموده اند
اعلان برنامه های آموزشی تدارکات
بیشتر بخوانید
ثبت نام برای کورس های آموزشی
 

کمیسیون تدارکات ملی ۳۲ قرارداد را به ارزش ۶ میلیارد و ۲۹۰ میلیون افغانی منظور کرد

 
  12/02/1396
 

کابل: نود و پنجمین نشست کمیسیون تدارکات ملی شام روز یک‌شنبه مورخ ۱۰/۲/۱۳۹۶ به ریاست محمداشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در ارگ ریاست جمهوری برگزار گردید. در این نشست ۳۶ موضوع تدارکاتی به بحث گرفته شد و در نتیجه ۳۲ قرارداد به ارزش ۶ میلیارد و ۲۹۰ میلیون افغانی منظور گردید، که پروژه های ذیل را در بر میگیرد:

- قرارداد قیرریزی سرک های فاز  سِی (بخش سِی ۱ و سِی ۲) پروژه رهایشی پیروزی
- پروژه ایجاد بخش اول مرکز فنآوری معلوماتی (آی سِی تِی) سنتر و سیستم سولر پوهنتون شیخ زاید
- پروژه پاک  کاری دریای کابل (به طول ۴.۷ کیلومتر از پل آرتل تا چهار راهی عبدالحق)
- قرارداد پروژۀ ساختمانی و قیرریزی سرک های حصه سوم خیرخانه
- پروژه ترمیم اساسی (تهیه، نصب ، فعال سازی و اجوره پرزه جات) برای ۱۳ پایه جنراتور گارنیزیون گمبیری قول اردوی ۲۰۱ سیلاب
- قرارداد ۴۶ قلم پرزه جات و وسایل ترمیماتی طبی ضرورت قوماندانی صحیه ستردرستیز
- انتقال ۱۰۰ هزار متریک تن گندم خوراکه از بندر حیرتان به شش ولایت
- قرارداد تهیه و تدارک تجهیزات برای شبکه توزیع برق شهر گرشک ولایت هلمند
- تدارک و نصب بالک میترها (Procurement & Installation of Energy Meters) ضرورت شرکت برشنا
- قرارداد خدمات مشورتی (استخدام موسسات همکار) جهت همکاری برای تطبیق برنامه میثاق شهروندی در ولایت های بلخ، کندهار، هرات و ننگرهار
- قرارداد بخش سوم پروژه حفظ و مراقبت سیستم برق، سردکن (ایرکندیشن) و جنراتورها، و همچنان
- احداث سه پوسته امنتی جدید، ترمیم چهار پوسته سابقه همراه با سرکها و جابجا نمودن سنگ های موانع در مربوطات قوماندانی بیز مرکزی میدان وردک، مربوط وزارت امور داخله
- پروژه ۵۳ واحد انترنت (تمدید میعاد با افزایش قیمت)، و همچنان پروژه های عرضه خدمات انترنتی (Back-Up-Link) و (Main-Link) جهت اتومات سازی سیستم گمرکات (تمدید میعاد با افزایش قیمت)، مربوط وزارت مالیه
- قرارداد کرایه گیری تعمیر مرکزی نوی کابل بانک و همچنان قرارداد تأمین امنیت دفتر مرکزی و نماینده گی های شهری و ولایتی این بانک
- قرارداد خدمات مشورتی برای نظارت از پروژۀ بازسازی و احیای مجدد سرک فیض آباد الی اشکاشم (از بهارک الی اشکاشم به طول ۱۰۸ کیلومتر)
- قرارداد بخش چهارم اعمار سرک شورابک الی سپین بولدک به طول ۲۳.۹۲ کیلومتر در ولایت کندهار
- پروژه نظارتی ساخت سرک شرنه الی انگور هده در ولایت پکتیکا (افزایش قیمت و تمدید میعاد)
- قرارداد خدمات مشورتی (استخدام مؤسسات همکار) جهت همکاری برای تطبیق برنامه ملی میثاق شهروندی در ولایت های نیمروز، فراه، غور ، هرات، فاریاب، بادغیس، بامیان، دایکندی، بغلان، کندز، سمنگان، پروان، پنجشیر، کاپیسا، کابل، لوگر، میدان وردک، غزنی و پکتیکا.
در این نشست، قرارداد اعمار فابریکه محلولات زرقی ولایت کابل مربوط وزارت صحت عامه و پروژه اعمار تأسیسات خط آهن بندر آقینه مربوط وزارت فواید عامه را به دلیل مشکلات تخنیکی اعاده کرد. کمیسیون تدارکات ملی در مورد پروژه فوق الذکر وزارت صحت عامه هدایت داد تا پروسه تدارکاتی فعلی فسخ و امور تدارکاتی پروژه متذکره با استفاده از روش تدارکاتی منبع واحد به پیش برده شود. در مورد پروژه اعمار تأسیسات خط آهن بندر آقینه فیصله گردید تا یک هیأت از وزارت شهرسازی و مسکن و وزارت اقتصاد موضوع را بررسی نموده و به کمیسیون تدارکات ملی گزارش دهند.
از سویی هم کمیسیون تدارکات ملی قرارداد سروی و دیزاین بخش اول و دوم سرک حلقوی قیصار-لامان و همچنان پروژه دیزاین و ساخت ۸ سردخانه در ۶ ولایت (تمدید میعاد بدون افزایش قیمت)، را رد نمود. در این نشست فیصله گردید تا به هدف پیشبرد پروژه سرک حلقوی قیصار-لامان، قرارداد فعلی این پروژه فسخ و هر چه زودتر داوطلبی مجدد صورت گیرد و همچنان به صورت ماهوار به مقام عالی ریاست جمهوری در این مورد گزارش ارائه گردد. 
برعلاوه، به مسئولان وزارت زراعت و مالداری هدایت سپرده شد تا در پیوند به این مسئله تحقیقات همه جانبه انجام دهند و مقامات مسئول در این قضیه را به دلیل ضعف مدیریتی توبیخ نمایند. در این نشست همچنان تأکید گردید که پروژه ساخت  و دیزاین ۸ سردخانه در ۶ ولایت، در صورت عدم موجودیت کدام مشکل تخنیکی و یا هم تأثیر گذاری روی پیشرفت پروژه نامبرده، از هم جدا گردند.
شایان ذکر است که برنامه میثاق شهروندی یکی از اولویت های حکومت وحدت ملی است، و این برنامه در ۱۰ سال آینده برنامه های توسعه یی و انکشافی ذیل را در سراسر افغانستان عملی خواهد کرد: 
- خدمات زیربنایی صحی
- دسترسی اساسی به آموزش
- ارائه خدمات توسعه یی و بهبود فنآوری زراعتی
- مدیریت آب، که آب آشامیدنی صحی، آبیاری و مهار سیلاب ها را در بر میگیرد
- ساخت جاده های درجه سه و اتصال قریه جات، و
- بهره برداری از انرژی قابل تجدید
در این جلسه، برعلاوه مسوولین ادارۀ تدارکات ملی، برخی ناظرین کاکس پارلمانی مبارزه علیه فساد اداری، اعضای کمیسیون های مالی و بودجه و همچنان اقتصاد ملی ولسی جرگه و مشرانو جرگۀ شورای ملی، سیگار و سیستیکای حمایت قاطع نیز حضور داشتند.